Co je to temperament

Odehrává živá scéna plná energie a radosti. V tmavém baru je osvětlený reflektorem, kde se nachází skupina lidí. Muž a žena vášnivě tančí a baví se. Vedle nich sedí další dvě ženy s mužem, kteří se smějí a popíjejí Atmosféra je plná života a pohody. Tento obraz obsahuje temperament a radost ze společnosti.

Temperament je vrozená tendence jedince reagovat na různé situace a podněty. K tomu využíváme naše emoce, myšlení a chování. Rozlišujeme čtyři základní typy temperamentu: sangvinik, flegmatik, melancholik a cholerik.

Sangvinik je společenský a energický, flegmatik klidný a vyrovnaný, melancholik citlivý a introvertní a cholerik se vyznačuje silnými 

emocemi a vůdcovskými schopnostmi. Identifikovat temperament můžeme pozorováním chování, reakcí na stresové situace a vnímání vlastních pocitů a emocí. Porozumění vlastnímu temperamentu může pomoci s lepším sebepoznáním a lepším řízením vlastních emocí.

Jste sangvinik, cholerik, flegmatik či melancholik?

Sangvinik je společenský a extrovertní jedinec s energií a optimismem. Má sklony k neorganizovanosti a impulzivitě, ale také kreativitě a spontaneitě. Rád se baví, je empatický a umí zaujmout ostatní …

Melancholik má tendenci být zamyšlený a citlivý, snaží se být dokonalý a touží po uznání. Mívá pesimistický pohled na věci a občas se potýká s depresí. Má velkou schopnost vnímání…

Cholerik je typ osobnosti s výraznou silnou vůlí, energií a nadšením pro věci, které ho zajímají. Bývá náchylný k impulzivním rozhodnutím a vyznačuje se jako dominantní a rázný…

Flegmatik je klidný a vyrovnaný jedinec, který má rád rutinu a stabilitu. Bývá klidný, vyhýbá se konfliktům a nechává se často vést ostatními. Má výbornou paměť a je schopen dlouhodobé …

Uvnitř nákupního centra je muž a žena stojící u pultu a vybírající si zboží. Muž se věnuje něčemu ženě, zatímco oba soustředí na výběr tovaru. Oba jsou tempermantní.

Lze změnit typ člověka?

O tom, že každý člověk má jiný životní elán a pohled na svět, asi nemusíme nikoho přesvědčovat. Studiem typologie osobností se zabýval i Hippokrates, který byl uznávaným lékařem ve starověkém Řecku. Tento „otec lékařství“ rozdělil temperament na čtyři základní typy. Jeho názor je dodnes uznávaný. 

Jednotlivé typy temperamentu se vyznačují jiným chováním nejen samotného jedince, ale také reakcemi okolí na jeho chování. Hippokratovou teorií se zabývá celá řada lékařů a psychologů i v moderní době protože každý z nás má v sobě trochu melancholika, sangvinika, cholerika i flegmatika.

Většinou ale jeden typ převládá, a to určuje náš životní pohled na svět. 

Šéf vítá zaměstnance s úsměvem a podává ruku za její vynikající práci. V pozadí muž a žena tleskají nadšením z výkonu kolegy.

Bylo by však mylné se domnívat, že se mezi lidmi vyskytují pouze vyhraněné typy. Osobnost každého z nás je složena ze všech čtyř typů. Vždy záleží na dané situaci, která nás přiměje se určitým způsobem projevit.

Charakter osobnosti

Obrázek představuje rozdělený kruh reprezentující čtyři čtvrtiny. Levá horní čtvrtina je zelená a symbolizuje hlen a sliz. Pravá horní čtvrtina je obrázku modrá a zastupuje černou žluč. Pravá spodní čtvrtina je žlutá a reprezentuje žluč. Levá spodní čtvrtina je červená a symbolizuje krev .

Charakter osobnosti se zásadním způsobem nemění

Pokud se o sobě chcete dozvědět v této oblasti více, pak je dobrým řešením udělat si test temperamentu. Je zapotřebí myslet na to, že neexistují dobré a špatné odpovědi. Pro objektivní výsledek je nutné odpovídat vždy pravdivě a rozhodně nic nepřibarvovat.

  • Dva dobré tipy pro zvládnutí testu temperamentu:
  • Udělejte si ho ve chvíli, kdy s vámi „necloumají“ emoce a nejste pod tlakem nepříjemných událostí.
  • K testu usedněte o samotě, abyste nebyli nikým rušeni a mohli bez obav odpovídat popravdě.

V různých životních obdobích se také mohou výsledky lišit. Podle toho, jakou životní cestou právě jdeme. Ale žádné výrazné odchylky nečekejte. Určitě se z introverta s melancholickou povahou přes noc nestane člověk, který bude pravidelně vyhledávat velkou společnost, kde bude bavit všechny okolo.

  • Spíše jde o to, že se trochu může přizpůsobit partnerovi nebo svému okolí.
  • Ale snažit se změnit zásadním způsobem typ člověka neboli jeho temperament k obrazu svému, by bylo jistě marné.