Jungova typologie I.

Scéna se odehrává v obyvacím pokoji. Na pracovním stole je rostlina, šálek kávy, monitor, klávesnice a blok poznámek. Na monitoru probíhá živý pracovní rozvod se 8 účastníky, z nichž 3 jsou muži a 5 žen. Všichni účastníci komunikují online

Porozumění a komunikace s různými typy lidí je pro většinu z nás součástí každodenního života.

Někteří si to užívají a berou to jako samozřejmost, ale pro jiné to může být pořádná výzva.

Zejména když se snažíme domluvit nebo musíme spolupracovat s lidmi, kteří jsou úplně jiní než my.

Ale proč to tak je? Co je to, co nás dělá tak rozdílnými a jaké jsou ty základní rozdíly, které nám tak komplikují komunikaci? Na tohle nám odpovídá Carl G. Jung a jeho typologie osobnosti.

Výhody a nevýhody různých typů osobností v profesním životě.

Typy osobnosti od Gustava Junga jsou ve skutečnosti docela jednoduchým průvodcem pro každodenní život. Brzy si to sami ověříte a pomohou vám pochopit tři důležité věci.

  1. Jakým typem osobnosti jste sami a jak z toho můžete vytěžit maximum.

  2. Jaké typy lidí vás obklopují a naučíte se je rozpoznávat.

  3. Jak s tím vším zacházet, abyste si žili lépe a lépe spolupracovali s ostatními.

Uvidíte, jak introvert a extrovert mohou tvořit skvělý tým. Jak se rozumný pragmatik může skvěle doplňovat s kreativním typem a mnoho dalšího, protože všechny příklady jsou založené na reálných životních situacích a praktických zkušenostech.

Introverze a extroverze

Živý koncert s animovaným obrázkem. Na podiu je zpěvák se mikrofonem, který zpívá. V pozadí je jeho kapela a žena jako bubenice. Lidé se na společenské události nabíjejí energií.

Většina lidí očekává, že když se mluví o typologii, dozvědí se něco nového o sobě nebo možná získají důkazy, proč to některým lidem mezi sebou neklape.

Carl Gustav Jung, švýcarský psychiatr, při svém studiu lidské psychiky pozoroval rozdíly v tom, jak lidé nakládají se svou životní energií. Zjistil, že někteří lidé ji čerpají a investují především do svého vnitřního světa, jako by si tam dobíjeli baterky. 

Jiní zase získávají energii ze světa kolem nich, z lidí, prostředí a interakcí. Tyto dva protiklady nazval introverze a extroverze.

Na základě dalšího pozorování lidského myšlení, cítění a vnímání vzniklo šest dalších typů osobností. Někteří lidé mají tendenci vnímat a zpracovávat informace převážně smyslově, pragmaticky. Mají sklony se držet osvědčených postupů a zvyklostí.

Jiní zase mají hlavu v oblacích, hledají nové možnosti a jsou kreativní. Co se týče myšlení a rozhodování, jedni se zaměřují na pravidla, objektivitu a dosahování cílů, takzvaně zůstávají ve své hlavě. Ostatní kladou důraz na hodnoty, cit, harmonii a především na lidi, protože více naslouchají svému srdci. A pokud jde o přístup k životu a organizaci, můžeme buď být jasnými vůdci a plánovači, nebo naprosto spontánními bytostmi, které si užívají každou chvilku bez potřeby něco řídit nebo kontrolovat.

V obyvacím pokoji muž a žena sedí společně na gauči. Oba si vychutnávají klidné chvíle při čtení svých oblíbených knih. Žena sedí vpravo a muž vlevo.

Možná si říkáte, že to jste vy nebo někdo, koho znáte. Věřte mi však, že krása celé typologie nespočívá v tom, že jsme zcela jedním typem, ale že upřednostňujeme určité chování. Slovo “preference” je klíčové. Každý z nás má vždy oba protiklady každé dimenze v sobě.

Pokud si myslíte, že jste například extrovert, tak ale jistě si někdy rádi uděláte klidnou chvilku jen pro sebe, třeba s knížkou. 

Pokud máte sklony řešit věci pragmaticky, jistě najdete ve svém životě momenty, kdy jste to udělali jinak. Kdy jste se rozhodovali spíše podle citu nebo intuice. Každý z nás má k dispozici obě strany každé dimenze, ale častěji používáme tu silnější, kterou jsme lépe vyvinuli. Celý smysl jungovské typologie spočívá v tom, abychom si uvědomili, že v sobě máme potenciál pro všechny typy a záleží jen na nás, jak s nimi budeme pracovat. Všichni používáme všechny preference a žádná z nich není lepší nebo horší. Každá má své výhody a omezení. Tato typologie je skvělým nástrojem pro osobní rozvoj. Je jen na vás, jak se rozhodnete plně využít svůj celý typologický potenciál.

Přečetli jste první lekci Jungovy typologie. Lekce II. zde.