Intovert a extrovert a jejich charakteristika

Lekce III.

O introvertech a extrovertech koluje mnoho mýtů. Mnoho lidí nechápe, že to nezávisí jen na míře komunikativnosti nebo společenském úspěchu. Klíčové je, odkud čerpáme energii a kam ji vkládáme. Introverti získávají energii z vnitřního světa, zatímco extroverti ji nacházejí ve vzájemné interakci s ostatními. Nechme se vést těmito myšlenkami.

V kanceláři za stolem sedí dva muži a dvě ženy. Žena a muž, kteří sedí dál, vášnivě probírají pracovní povinnosti. Mezitím muž bez vlasů vyhledává informace na počítači a žena v popředí má bradu podepřenou rukou, přemýšlí a srovnává si myšlenky předtím, než se zapojí do konverzace.

Introverti jsou nejvíce spokojeni, když mají dostatek času sami pro sebe. Necítí potřebu být neustále ve společnosti ostatních lidí. Jsou produktivnější, když mohou pracovat soustředěně a nerušeně na jednom úkolu.

Před započetím práce přemýšlejí, než se pustí do rozpravy s desítkami lidí. Své myšlenky si nejprve pro sebe dlouze a tiše srovnávají. 

I ve svém volném čase si introverti více cení soukromí a mají jen několik blízkých přátel namísto rozsáhlého seznamu známých. Dobíjejí energii z nitra a svého vlastního vnitřního světa. Pro ostatní jsou stabilizující silou, jako prázdný a významný strom.

Proč extroverti nemohou být sami a introverti si rádi odpočinou

Scéna se odehrává v moderním pracovišti. V pozadí za stolem sedí muž a ženy a pijí kafe. V popředí stojí dvě ženy, jedna je manažerka a druhá je aktivní pracovnice plná energie. Pracovnice v ruce drží počítač a intenzivně pracuje. Vyhovuje jí dynamická práce a neustálé změny prostředí. Manažerka stojí vedle ní a je spokojená s její prací.

Naopak extroverti neradi zůstávají sami. Potřebují lidi, interakci a vnější podněty. Svou energii čerpají z ostatních a zase ji zpět dávají. Rádi hovoří a přijímají nové úkoly s vášní. Vyžívají se ve společnosti, sdílení a především ve vyjádření sebe samých. Nevadí jim pracovat v rušném prostředí nebo být neustále v pohybu. I ve svém volném čase si především přejí být v blízkosti druhých lidí, navazovat nové kontakty, inspiraci a rozšiřování svých zájmů. 

Pro ostatní jsou extroverti akčními hrdiny, vždy připravenými na nová dobrodružství. Abychom zjistili, kterému typu inklinujeme, můžeme si položit několik kontrolních otázek.

  • Například, láká nás nebo děsí myšlenka práce v otevřeném prostoru?
  • Když jdeme cvičit, volíme raději běžecké boty a sluchátka nebo basketbal či jiný týmový sport?
  • A co dovolená – raději se vydáme s nejbližší rodinou na klidné místo, nebo se chceme vydat na poznávání světa?

Protože sklony k introverzi nebo extroverzi jsou vrozené, můžeme se vrátit do dětství a vzpomenout si, zda jsme byli ti, které rodiče museli strkat mezi děti, nebo jsme byli králi a královnami pískovišť. Ale bez ohledu na to, zda se přikláníme k introverzi nebo extroverzi, věřte, že jsme stejně dobří a nepodléhejte obecným stereotypům a předsudkům.

Překonání předsudků: Proč introvertní povaha nepřekáží v navazování vztahů

V moderním pracovišti sedí žena za pracovním stolem a pracuje samostatně v kanceláři. Za ní jsou prosklené dveře místo zdi. Před dveřmi stojí muž, který vítá dalšího muže, který usedá do křesla.

Často se o introvertech tvrdí, že jsou jako pavouci zalezlí v koutě, kteří se moc nevyjadřují, což vzbuzuje zájem a působí záhadně. Bohužel se slovo “introvert” často zneužívá jako výmluva. Ne, ještě nemá přítele, protože je introvert. Ona nikdy nebude manažerkou, protože je příliš introvertní.

Buďte prosím opatrní a nedělejte si z toho zjednodušující závěry. 

Introvertní povaha v žádném případě neznamená, že neumíme navazovat kontakty nebo že nejsme vhodní pro manažerské pozice. Naopak, mohu tvrdit, že je to spíše naopak.

Problém spočívá v tom, že pokud něco není zřejmé a čitelné na první pohled, často to zavrhujeme nebo odsuzujeme. Stejná situace platí i pro extroverty. Názor, že jsou to navždy zamrzlé pubertální jedince, kteří nikdy nedospějí, je také mylný. Nikdy nemůžeme spolehlivě posoudit druhého člověka pouze na základě jeho činností. Vidíme to dokonce i na slavných osobnostech, jako jsou herci, kteří baví celý národ a přitom jsou silnými introverty.

Přejděme nyní ke scéně, kde se setkávají dvě manažerky, introvertka a extrovertka, nad společným úkolem.

V následující lekci si tuto situaci zhodnotíme a ukážeme si, jak s ní lépe pracovat.